Blog​

„Manticora“ (2022)

29.10.2023.

Pogledah ovaj intrigantan španjolski psihološki triler o mračnoj tajni glavnog lika filma. Glavni lik Julian, mladi muškarac poslovno uspješan, i sâm kao da je još dječak, bavi se crtanjem i kreiranjem nemani. To mu služi kao savršen dekor za sva njegova zadovoljstva.

Pročitaj više

No, kao i svaki parafiličar, uz svoju djevojku ne može postići seksualno uzbuđenje. Psihoanalitički gledano, u pozadini je njegov silan kastracijski strah zbog čega na brojne načine izbjegava genitalne odnose. Julianova snažna mazohistička crta ne dopušta mu manifestaciju nastrane ljubavi i umjesto toga nemilosrdno se samokažnjava i odabire grubi kraj.

Manticora je slika patnje, koja za gledatelja doseže doslovno prag boli i koju znatan dio ljudske populacije nikada neće prihvatiti bez nelagode.

„Nightcrawler“ (2014)

01.08.2023.

Fantastičan američki igrani film, u nas preveden kao Noćne ptice ili Noćne kronike, neo-noir žanra, psihološki triler s elementima horora, vrijedan gledanja, posebice za ljude iz medija i za moje kolege.

Pročitaj više

Jednu od uloga uz Jakea Gyllenhaala i Rene Russo, igra moj omiljeni britanskopakistanski glumac i reper Riz Ahmed.

Budući da Ahmed glumi dobrohotnog naivca, umornog od preživljavanja, donekle me je podsjetio na Diklićevu tragičnu ulogu Mirka Topalovića u Maratoncima. I Riz se, kao i Diklić, na kraju pobuni i nažalost odlazi u sigurnu propast.

„The chetsnut man (Kestenjemanden/Lutke od kestena)“ (2021)

17.05.2023.

… intrigantna je, realistična i misteriozna danska krimi priča u 6 nastavaka. Atmosfera je donekle slična američkom hororu Magla, budući da se radnja djelomično događa na otocima obavijenima maglom, ali je ovo ipak znatno inteligentniji triler s kompleksnom razradom likova.

Pročitaj više

Zanimljivo je da serijal počiva na danskoj folklornoj tradiciji gdje svake jeseni školska djeca sakupljaju kestenje, pjevaju pjesmice o kestenju i od njih prave čovječuljke uz pomoć kojih ukrašavaju svoje razrede, kuće, stanove, prozore…

No, nevin naslov, uz sliku djevojčice u šumi, filmu daje suprotan dojam nezamislive boli, tjeskobnosti i grozomornosti cijele priče. Otkriva jezivu stvarnost njezinih žrtava i preživjelih u serijalu.

Sa psihološko-psihijatrijske strane, The chetsnut man je zapravo golemo polje traume, koje je kompetentno prezentirano da ni jedan dramatični detalj filma nije ostao neprorađen, neobjašnjen. Osim ovog najtežeg dijela, serijal minuciozno dotiče i mnoge druge slojeve, pa svakako preporučam za gledanje.

„The billion dollar code“ (2021)

06.03.2023.

Uživala sam gledajući The billion dollar code (2021) napeti njemački igrani serijal od 4 epizode, snimljen prema istinitom događaju o kojemu se zapravo veoma malo zna.

Pročitaj više

Riječ je o ranim 90-im godinama u Berlinu. Dvojica mladih kreativaca, jedan umjetnik i drugi haker, dolaze na proročansku ideju (dok kućanstva u Njemačkoj nemaju ni računala) o stvaranju računalnog internetskog programa uz pomoć kojega se iz svemira izbliza može vidjeti svaki kutak Zemaljske kugle.

Osnivaju malenu firmu Terravision i 1994. za taj projekt kreiraju kompleksan algoritam, kojim postižu nevjerojatan globalni uspjeh. Budući da su idealisti koje novac nikad nije zanimao 10 godina kasnije shvate da je njihovu patentiranu ideju pokrao Google, načinivši s identičnom razvojnom metodom, s istim algoritmom – „Google Earth“.

Njihov nekonvencionalni kreativni potencijal bio je godinama ispred vremena, zbog čega su bili neshvaćeni, katkad ismijavani, a njihove koncepcije nisu mogle biti zaštićene ni novim zakonskim procedurama.

Godine 2014. na američkom su tlu konačno tužili Google i pokušali se izboriti za pravdu kao David protiv Golijata.

Film me je podsjetio na sve ljude koji se i danas nalaze u raljama neefikasnog pravosuđa, koji silno žele vjerovati u pravedniji svijet. Baš kako su vjerovali Juri Müller i Carsten Schlütter dvojica kompjuterskih genijalaca i pionira internetskog doba.

„Kriegerin“ (2011.)

01.02.2023.

Ovaj film  prikazuje opskurnu svakodnevicu mladih neonacista s istoka Njemačke. Njihovu psihologiju malograđanštine i svima dobro poznatu ideologiju nacionalsocijalizma. To je „Kriegerin“ (Ratnice ili kako je kod nas preveden kao Borbene djevojke) – njemački igrani film mlađeg redatelja Davida Wnendta snimljen godine 2011.

Pročitaj više

Riječ je o dvjema mladim djevojkama (Marisi (19) i Svenji (15)), „ratnicama“, koje, svaka zbog svojih privatnih razloga, ulaze u neonacistički klan. Nije lako ući u taj klan. No, one su revolucionarno raspoložene, a zapravo su u potrazi za smislom života, čega naravno nimalo nisu svjesne. 

Film me donekle podsjetio i na učenje kontroverznog Freudovog sljedbenika i psihijatra Wilhelma Reicha. Psihologiju nacizma opisivao je slično kao i Wnendt u filmu: kao patološki čin destrukcije vezan prije svega za otpuštanje/zatomljavanje seksualnih i agresivnih impulsa. 

Najzanimljiviji dio filma bio mi je gledati kako se Marisa i Svenja afirmiraju u svojoj grupi. Kako silno žele svoju neovisnost i potvrdu vlastite vrijednosti. Isprva na subverzivan i rigidan način, a na kraju filma slijedi izdajnička promjena: njihova polagana transformacija i sazrijevanje.

„The hater“ (2020.)

30.01.2023.

Mrzitelj je fenomenalan poljski triler iz 2020. U glavnoj ulozi vulnerabilnog i okrutnog Tomasza je Maciej Musialowski, koji radi u sofisticiranoj industriji odnosa s javnošću i svojom hladnokrvnom lucidnošću počinje polako upravljati drugima, uzrokujući sveopće nasilje.

Pročitaj više

Svoju osobnu bol pretvara u osvetu i iz fantazija o vlastitoj moći doista postaje strateg i manipulativni agresivac. Njegova lijepa vanjština i ugodan prvi dojam u dubljem zagledanju otkrivaju da je riječ o ljutitom i povrijeđenom mladom muškarcu, spremnom na razornu, prikrivenu agresiju i podmuklo vladanje drugima. 

 

No, postoji i druga strana, Tomaszov bolan osjećaj otuđenosti, stalne uznemirenosti, izdvojenosti od ostalih, što on primjećuje i shvaća da s njim nešto nije u redu. Njegove krajnje devalvirajuće osobine pretvara u vrednote, oboružan racionalizacijom i drugim obranama.

 

Dahmer Monster: The Jeffrey Dahmer Story (2022)

28.12.2022.

Fantastičan igrani film sastavljen od 10 epizoda, što ne bih preporučila za gledanje mlađima od 18. Film govori o svijetu nastranog mladića Jeffa koji je kao shizotipni izopćenik uspio poživjeti do svoje 34. godine. Svoj je život završio u zatvoru gdje je iz osvete ubijen.

Pročitaj više

Riječ je o zahtjevnom i psihološki minuciozno napravljenom djelu koje na bolno autentičan i naturalistički način opisuje rani Jeffov razvoj, školsku dob i njegovo početno zanimanje za nekrofilno. A nekrofilija od svih nastranosti kod ljudi izaziva najviše tjeskobe i zgražanja. 

Svaki pokušaj da se otvori svojim roditeljima i verbalizira svoje patološke fantazije o tome kako ga uzbuđuju unutarnji organi umrlog i trulež trupla, završile bi neuspjehom. Možda je ispunjavanjem svojih nekrofilnih potreba, Jeff nastojao sačuvati i obnoviti svoje „važne druge“ koji su ga čitav život napuštali.

Jeffrey Dahmer nedvojbeno je bio zaustavljen u svojem emocionalnom razvoju. Njegovi su roditelji bili beživotni, hladni, daleki, pedantno ukočeni i u odnosu prema životu destruktivni i posve nestimulativni. Taj svijet koji su mu nudili postao je njegov svijet smrti, gnjilosti i propadanja. Ako imate kapaciteta, obavezno pogledajte! 

Big boys don't cry (2022)

30.12.2022.

Prema istinitim događajima ovaj igrani film prikazuje život Paula Connollyja koji je kao novorođenče ostavljen u kutiji na cesti. S 8 godina dolazi u St.Leonards children’s home, naizgled idiličan dom za djecu smješten u Essexu u Engleskoj. Već od druge noći provedene u domu shvaća da njegovi odgajatelji svaku noć uzimaju po jedno dijete, odvode ga u drugu prostoriju te ga seksualno zlostavljaju. 

Pročitaj više

Paul je u domu proveo 12 godina. Zbog svojeg drskog ponašanja i svoje intuitivnosti preživio je, što njegovim prijateljima iz sobe (bilo ih je 8) nije uspjelo. Njih šestero počinilo je suicid u ranoj odrasloj dobi. Ovo je film o Paulu i njegovim umrlim prijateljima, o Paulovim sadašnjim i prošlim strategijama preživljavanja i emocionalnom holokaustu koji će  ga pratiti čitav život. 

Iako se u znatnoj mjeri uspio rehabilitirati (oženio se, dobio dvojicu sinova, tužio dom i u dugotrajnoj nagodbi dobio 16000 funti, postao poznati fitnes trener i majstor reikija)  on i danas ide na terapiju kako bi nadvladao urotu šutnje o svojim najbolnijim sjećanjima, što je desetljećima, sustavno bilo prisutno u većini britanskih domova za djecu. 

Zato ovaj film ima golemu važnost u rasvjetljavanju najtežih formi zlostavljanja djece, u razotkrivanju, imenovanju i proradi svih traumatskih iskustava koje je Paul proživio te imenovanju svih  koji su u pedofilskom lancu St. Leonards doma za djecu dobili zaslužene zatvorske kazne.